• " Şanzıman Çıkma Parça" Fiyatları

    aramanızda 15443 ilan bulundu.
İlan Detay
Şehir Model Fiyat

Şanzıman  nedir

Şanzıman (Transmision), motordan gelen dairesel hareketi, prizdirek üzerinde yer alan baskı balata kavraması ile aracın hareket etmesini sağlayan dişli kutusudur.

 

Şanzıman parçaları 

Şanzımanın genel yapısı içerisinde yer alan grup dişlisi ve bu grup dişli üzerinde çalışan vites dişlilerinin hareketi sayesinde aracın hızlanması yada yavaşlaması şeklindedir.
Bu hareket esnasında da km okuyucusu olarak tanımlanan parça sistemide ki hareketi aracın km saat ekranına ileterek aracın km si sayılmaktadır.

Şanzımana hareket veren yani vites geçişlerini sağlayan yapılar ise genellikle vitez topuzu, şanzıman teli, şanzıman robotu vb gibi sürücünün hareketi ile iletilmektedir.

 

Revizyonlu Şanzıman ne demek

Revizyonlu şanzıman, arızalı olan şanzımanın içerisindeki hasar görmüş parçaların yenisi ile değiştirilerek toplanmasıdır. Tercih sebebi piyasada 2.el çıkma komple şanzıman

bulunamıyorsa revizyonlu şanzıman satın alınmaktadır.

 

Orjinal komple şanzıman nedir

Hurda araçlardan sökülen komple şanzımanlar hiç açılmamış yani kurcalanmamış olup orjinal fabrika çıkış ayarlarındadır.

 

Şanzımanlar neden arıza yapar

Araç yükte ve süratli seyir halinde iken, aracın aniden yavaşlatılması istendiği durumlarda vites küçültülemsinden dolayı dişli gurubuna aşırı yük binmesi ve dişlilerde oluşan

deformasyonlar dan dolayı zamanla artan dişli arasındaki boşluklar şanzımanın sesli çalışmasına ve vites geçişlerinin zor geçmesine sebebiyet verirler. Kullanıcı hatası

Yetersiz yağlama, baskı balata aşınması, hava şartları, kullanıcı hataları sonucunda vites geçişlerinde ses çıkarması gibi arızalar baş göstermektedir.
Sıfır şanzıman çok maliyetli olduğundan tüketiciler 2 El, çıkma yada revizyonlu şanzıman teminine giderek daha ucuz ve daha hesaplı fiyatlarla parça temini yapabilmektedirler.
Şanızman tamiri de çözüm olmakla beraber bu konuda işi iyi bilen uzmanlaşmış ustalar tarafından arıza giderilebilmektedir.
2 el çıkma komple şanzıman temini ise hurda araçlardan sökülen şanzımalarını satan oto çıkmacı firmalarından temin edilmektedir.