Westinghouse Nedir? Westinghouse Tamiri Nasıl Yapılır?

Westinghouse Nedir? Tamiri Nasıl Yapılır?

Westinghouse, araçlardaki fren sisteminin önemli bir parçasıdır. Pek çok otomobilde arıza veren önemli parçalardan bir tanesi olan westinghouse, ayağınız ile yaptığınız fren basıncının 5 kat daha fazlalaşmasını sağlayarak tekerleklere iletmektedir.

Westinghouse Nedir?

Westinghouse, fren sistemindeki gücü alan parçadır. Aynı zamanda fren servosu olarak da bilinen bu parça motorun gücünü artırarak daha güçlü bir şekilde kaliperlere iletmektedir. Bu da kullanıcıların daha az itme gücü ile fren yapmalarına olacak tanır. Parça motor kaputunun açılması durumunda fren pedalının üst tarafında, direksiyonun hizasında bulunan büyük ve yuvarlak parça westinghouse sistemidir. Bu parça genel olarak fren balata hidroliğinin haznesinde bulunmaktadır.

Son derece önemli bir sistem olan westinghouse çeşitli nedenler ile arızalanabilir. Ancak sistemin arızalandığını anlamak için bazı önemli unsurlar bulunmaktadır. Söz konusu unsurları hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.

Westinghouse Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlar için önemi bir sistem olan westinghouse sisteminin arızalanması durumunda kullanıcılar tarafından hemen anlaşılabilmesi mümkündür. Tespiti son derece kolay olan bu arızaların belirtileri genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Aracın frenleme mesafesi eskiye göre çok daha uzun olmaktadır.
  • Frene basılması durumunda tıs şeklinde bir hava kaçırma sesi gelmektedir.
  • Fren pedalı sertleşir. Hatta frene basılamayacak seviyeye kadar gelebilir.
  • Sertleşmiş olan fren pedalı ile frelenmenin etkisi en aza iner.

Yukarıda bahsedilen belirtilerin bulunması %90 ihtimal ile westinghouse arızasını işaret etmektedir. Bu noktada fren sistemindekini söz konusu arızanın vakit kaybetmeden giderilmesi gerekmektedir. Frenlerin hiç tutmayacak seviyeye kadar arızalanması beklenmemelidir.

Westinghouse Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Westinghouse fren sistemi, ekstra vakum ile fren pedalının kuvvetinin artırılmasını sağlamaktadır. Parçaların çalışma sistemini şu şekilde ifade edebiliriz. Motor çalışmıyor konumdayken frene her bastığınızda biraz daha sertleşmektedir. Bir sürenin sonunda pedal üst üste gelir ve sertleşme meydana gelir. Motor çalışırken westinghouse frene bir vakum gücü sağlar. Bu da fren pedalının sertleşmesini engellemektedir. 

Westingouse Tamiri Olur mu?

Araçlarda frenleme sisteminde bir problem meydana geldiğinde westinghouse parçasının tamiri mümkündür. Genellikle tamir edilebilen bu parçanın tamir edilememesi durumunda ise parça değişimi yapılması gerekmektedir. Parça değişiminin gerektiği durumlarda parçanın mutlaka orijinal olması gerektiğine dikkat edilmelidir. Tamirinin yapılması için ise tamir takımı bulunmaktadır. Söz konusu tamir takımının parçalarının da orijinal ve kaliteli ürünler olması gerekmektedir. Tamir takımının içeriğinde lastik segmanları, yay, hidrolik yağ diyaframı gibi çeşitli parçalar bulunmaktadır. Bazı araçlarda tamir mümkünken bazı araçlarda ise parçanın yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Westinghouse Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Aracın fren sisteminde herhangi bir sorun olup olmadığını aşağıdaki adımları inceleyerek öğrenebilirsiniz.

  • Aracı kapatın.
  • Fren pedalına 3-4 kez üst üste ve sonuna kadar basın. Pedal en sonda hareket edemeyecek hale gelecektir.
  • Pedal hareketsiz kaldığında aracı tekrar çalıştırın. Aracı çalıştırdığınızda pedal eski yumuşaklığa geri döner.

Bu testten sonra pedal hala sert ise fren servosunda bir arıza vardır. Bu durumda westinghouse içerisindeki hortumları ve fren hidroliği haznesini kontrol etmek gerekir. Vakum hortumların ya da fren üst merkezdeyken oluşan kaçak, fren servosunu etkilemekte ve çalışmasını engellemektedir.

Yukarıda bahsedilen testin başarısız olması durumunda fren servosundaki hava basıncı dışarı kaçıyor demektedir. Bu da westinghouse sisteminin hava kaçırdığı anlamına gelir. Bu noktada fren pedalında bulunan güç, tekerleklere tam bir şekilde iletilmeyecektir. Bu da olası kazaların riskini artıracaktır. Bunun yanı sıra westinghouse hava kaçağı muayene esnasında ağır kusurlu olarak değerlendirilmektedir.

Görüntülenme: 33
Puan:
Oluşturulma Tarihi
14/01/2024 12:49
Güncelleme Tarihi
31/01/2024 14:43