Yakıt Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır? Çeşitleri Nelerdir?

Yakıt Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yakıt pompası, motorlu taşıtlarda yakıt doldurma esnasında basıncın gerekli seviyede tutulmasını sağlayan pompa olarak bilinmektedir. Aracın performansını iyileştirmek ve yakıt kaynaklı sorunların önüne geçmek adına oldukça değerlidir. Üstelik yakıt pompasında ortaya çıkacak bütün sorunların motoru etkileyeceği de bilinmelidir.

Motorlu taşıtlar; dizel ve benzin gibi farklı yakıt türleri ile çalışmaktadır. Yakıtın bitmesi ya da bitmeye yakın olması durumunda araç sürücüleri en yakın benzin istasyonuna giderek yakıt alır. Ancak yakıt alımı sırasında istasyon pompasından depoya akan sıvının basıncı farklı olabilir. Basınç farklılığının önce yakıt deposuna sonra da motora zarar vermesi muhtemeldir. Bu çerçevede ön plana çıkan yakıt pompası sorunları önler.

Yakıt Pompası Çeşitleri

Akaryakıt satın alırken önemli bir işleve sahip olan yakıt pompası farklı çeşitlere sahiptir. Motor özelliklerine ve araç üreticisinin tercihine göre farklılaşan yakıt pompası çeşitleri ile alakalı detayları aşağıda bulabilirsiniz!

Mekanik Yakıt Pompası

Mekanik yakıt pompası, karbüratörlü araçlarda bulunan ve diyafram pompası olarak da adlandırılan parçalardan bir tanesidir. Tahrik sistemi eksantrik mil ya da dağıtıcı mil tarafından çalıştırılmaktadır. Yakıtın depodan alınarak karbüratörün şamandıra haznesine iletilmesinde görev alır. Mekanik yakıt pompalarının sağladığı basınç 0,2 bar ile 0,3 bar arasında değişmektedir.

Elektrikli Yakıt Pompası

Yeni nesil araçlarda bulunan elektrikli yakıt pompası, bir enjeksiyon sistemi ile yakıtın sisteme iletilmesini sağlar. Enjektörler sayesinde yanma odasına aktarılan yakıt bu sayede sistemin çalışmasını sağlar. Motorun ısınmış ya da soğumuş olması önemsenmeksizin yakıt sağlama görevine sahip olan yakıt pompasının motoru koruduğu da söylenebilir.

Yakıt Pompası Tamiri

Motorlu araçlarda her parçanın bozulabileceği gibi yakıt pompasının da hasar alması muhtemeldir. Nedeni ne olursa olsun bozulan yakıt pompasını tamir etmek gerekir. Ancak emek, maliyet ve performans düşünüldüğünde pek çok oto tamir ustası yakıt pompasını tamir etmek yerine değiştirmeyi tercih eder. Bu durumda orijinal yakıt pompası ya da çıkma yakıt pompası bulmak gerekir.

Orijinal yakıt pompası performans konusunda en iyiyi sağlasa da maliyeti çok yüksektir. Bu nedenle de pek çok araç sahibi orijinal çıkma yakıt pompası tercih eder. Böylelikle hem maliyetten hem de performanstan avantaj elde edilir. Siz de benzer bir durumdaysanız Oto Çıkma ayrıcalıkları sayesinde ihtiyacınıza en uygun çıkma parçaları tercih edebilirsiniz.

Yakıt Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın yakıt pompasında bir sorun olduğunu anlamak için çeşitli belirtileri takip etmenizde fayda vardır. Böylelikle hem daha kaliteli bir sonuç elde etmiş olursunu hem de yakıt pompasının diğer parçalara da hasar vermesini önlersiniz. Aşağıda yakıt pompası tipine göre arıza ile alakalı değerlendirmelere bir göz atmalısınız.

Mazot Pompası Arıza Belirtileri

Aracınız dizel yani mazotla çalışıyorsa ve aşağıdaki belirtiler görülüyorsa mazot pompanızda bir sorun olabileceğini düşünmelisiniz.

 • Yakıt tüketimi artmışsa,
 • Aracınızda anlam veremediğiniz sesler varsa,
 • Araç motoru geç ve zorla çalışıyorsa,
 • Aracınız seyir halinde gaz almıyorsa,
 • Gazlama sırasında motor tekliyorsa,
 • Araç hızlanma sırasında sorun yaşıyorsa,
 • Egzozdan siyah dumanlar çıkıyorsa,
 • Rölanti dengesizliği varsa.

Benzin Pompası Arıza Belirtileri

Aracınızın benzinle çalışması durumunda dikkate alınması gereken belirtiler şu şekildedir.

 • Soğuk havada aracın zor çalışması,
 • Yakıt tasarrufunda değişim,
 • Marş sonrasında rölantide boğulma yaşanması,
 • Düzlükte hızlanmada ve yokuş çıkmada problemler varsa,
 • Marş almaya rağmen çalışmıyorsa aracınızda sorun var demektir.

Bu problemleri yaşıyorsanız mutlaka teknik servis ya da oto tamircisine başvurmalısınız. Aksi takdirde aracınızda yakıt pompası kaynaklı çok ciddi problemler ortaya çıkması muhtemeldir. Tamir ve değişim süreçlerinde ihtiyaç duyacağınız bütün oto çıkma parçalar için otocikma.com ayrıcalıklarını yaşamalısınız!

Görüntülenme: 173
Puan:
Oluşturulma Tarihi
14/01/2024 13:16
Güncelleme Tarihi
31/01/2024 14:50