Marş Motoru Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Marş Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır?

Marş motoru, aracınızın çalışmasını tetikleyen en önemli kısım olarak kabul edilmektedir. Mekanik sistemin anahtarı rolündeki marş motorundaki olası arızaların araç performansını derinden etkileyebileceğini kesinlikle unutmamalısınız. Bu nedenle de marş motorundaki arıza ve sorunlara hızlı bir şekilde müdahale gerekir.

Marş Motoru Nedir?

Marş motoru, aracın aküden aldığı enerjiyi motor hareketine dönüştürmeye yarayan parçasıdır. Kontağın çevrilmesi ile birlikte devreye giren marş motoru aracın çalışması adına en değerli parçadır. Bu önemi itibarıyla da boyut olarak oldukça büyüktür. Boyutuna bağlı olarak araçtaki enerjinin de büyük kısmını tüketen marş motorunun doğru çalıştırılması enerji dağılımını da olumlu etkiler.

Pistonları harekete geçiren ve eylemi başlatan marş motorunun uzun süreli çalışmaya dayanıklı olmadığından söz etmek gerekir. Bu nedenle de marşa uzun süreli basma durumunda marş motoru arızaları ortaya çıkar. Bu konuda en çok görülen sorunlardan bir tanesi volan dişlilerindeki hasarlardır.

Marş Motoru Nasıl Çalışır?

Aracın performans sağlaması adına her bir parçasının güvenli bir şekilde faaliyetini yerine getirmesi gerekir. Bu çerçevede marş motorunun çalışma sistemini doğru bilmek önemlidir.

Marş motorunun çalışmasını sağlayan ilk şey insan gücüdür. Sürücünün kontak anahtarını çevirmesi ile birlikte sistemin çalışması tetiklenir. Bu aşamada mil ve dişlerin hareketi başlar. Dönme kuvvetinin krank miline aktarılması sonrasında yakıt ve havanın karışması sağlanır. Pistonların da harekete geçmesi neticesinde çalışma gerçekleşir ve araç harekete hazır hale gelir.

Marş motorunda çalışmayı destekleyen birbirinden farklı dişliler vardır. Bu nedenle de motorun çalışmasını sağlayacak her bir parçanın kusursuz olması gerekmektedir. Söz konusu parçalarda ortaya çıkan bir hasar durumunda marş motorunun ve dolayısıyla da aracın çalışması söz konusu değildir.

Marş Motoru Arızası Nasıl Anlaşılabilir?

Aracın çalışmasını sağlayacak olan en önemli parçalardan bir tanesi de marş motorudur. Bu nedenle de marş motorundaki olası bir arızanın hemen saptanması gerekmektedir. Peki, arıza olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

  • Akünün boş olması
  • Akü kutuplarında paslanma
  • Akünün kutup başlarında gevşeklik
  • Marş motoru kömürünün bitmesi

Tüm bu göstergeler marş motorunun arızalı olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Aracınızı çalıştırmada problemlerle karşı karşıya kalıyorsanız bu konuda titiz davranmalı ve kesinlikle teknik destek almalısınız. Aksi takdirde daha ciddi problemlerle karşı karşıya kalmanız söz konusu olacaktır. Peki, marş motorunun bozulduğunu anlamak için başka göstergeler var mıdır?

Marş motorunda bir arıza olduğunu anlamak adına farklı belirtileri de dikkate almanız gerekir. Aşağıdaki hususlar marş motorundaki soruna işaret eder.

  • Marş dinamosunun farklı sesler çıkarması
  • Marşın dönerken daha yavaş olması
  • Marşa bastığınızda hız ve sesteki dalgalanmalar
  • Marş dinamosunun ıslık benzeri ses çıkarması
  • Aracın çalışmasında gecikmeler olması
  • Aracın marş almaması

Tüm bu faktörler aracın marş motorundaki olası sorunlara işaret eder. Siz de bu konuda sorunlarla karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız aracınızın tamiri için harekete geçmelisiniz.

Çıkma Marş Motoru Fiyatları

Aracınızın yüksek performans sağlaması adına marş motoru konusunda titiz olmanız gerekir. Aksi takdirde ciddi meblağlar ödeyerek aracınızı tamir ettirmek durumunda kalırsınız. Henüz marş motoru diğer parçalara zarar vermemişken çıkma marş motoru ile değişim gerçekleştirebilirsiniz.

Çıkma marş motoru konusunda kaliteli ve orijinal bir seçim yapmanızda fayda vardır. Bu çerçevede ihtiyacınıza uygun sonuçlar elde edebileceğinizi de unutmamanız gerekir. Oto Çıkma olarak kaliteden yana taviz vermezken ihtiyacınızı kusursuz bir şekilde karşılıyoruz. Üstelik uygun fiyat politikasıyla da aracınızın marka ve modeline göre çıkma parçalar tedarik etmeyi başarıyoruz.

Görüntülenme: 58
Puan:
Oluşturulma Tarihi
14/01/2024 12:07
Güncelleme Tarihi
31/01/2024 14:17