• "

    Egr Valfi Çıkma

    "
    aramanızda 2024 ilan bulundu.
  • Çıkma Parça, Arama
  • Adres
Ara
İlan Detay
Şehir Model Fiyat

Çıkma Egr Valfi

Dizel ve Benzinli araç motorlarında kullanılan  özellikle ekzoz emisyon değerlerini düşürmeye yarayan önemli bir motor parçasıdır.

Egr valfi, motor silindirleri içinden atılan ekzoz gazının ortalama %10 oranında emme manifoldu üzerinden temiz hava ile karıştırılarak yanma odasın gönderilip yanmamış olan gazların yanarak aracın ekzoz emisyon değerlerini düşüren parçadır.

Ekzoz gazları içerisine yer alan zehirli gazların nitrik oksit ve azot oksit tekrar yanmasını sağlayıp ekzoz dan çıkan gazın minimum oranda zararsız olmasını sağlayan parçadır.

 

Egr Valfinin görevleri

1. Ekzoz emisyon değerlerini düşürmek

2. Motor silindir içerisindeki yanma sıcaklığını düşürmek

3. Motorun daha sıhatli çalışmasını sağlamak

4.  Ekzoz gazının tekrardan yanmasını sağlayıp motor verimini artırmak.

5. Yakıt tasarrufu sağlama

 

Arızalı Egr Valfini nasıl anlarız

1. Motor arıza lambası yanar.

2. Egr valfinin içerisinden geçen ekzoz gazlarının zamanla valfin içerisinde kurum yapamasından olayı çalışmasında kesintiler olabilir.Dizel motorlu araçlarda kurum yapma olasılığı çok yüksektir.

3. Motor çalışma sıcaklığı artar. Sıcaklık artışı uzun dönemde motor subap parçalarının aşınmasında önemli bir faktördür.

4. Aracın yakıt tüketimi artar ve araç çok yakmaya başlar.

5. Motor da vuruntu, sarsıntı ve tekleme oluşur.

6. Motorun rölanti devrinde çalışmasında sorunlar oluşur.Rölanti devri anlık yükselip düşmesi şeklinde gerçekleşir.

7. Araçta  performans ve güç kaybı oluşur.

8. Sürekli açık durumda olan Egr valfi de ekzoz gazını sürekli olarak emme manifolduna vermesi de arızalı olduğuna işaret etmektedir.

Egr valfinin içerisinde ki kurumlar temizlenemez boyutuna ulaşmış ve kurumlar taşlaşmış ise parçayı değiştirmemiz doğru olacaktır.

Egr valfini yeni ve çıkma parça olarak satın alıp değişimini yapabilirsiniz. Sitemiz içerisinde yer alan çıkma egr valfi ilanlarından, dizel motor egr valfi çıkma ve benzinli motor egr valfi çıkma parça ilanlarından aracınıza en uygun çıkma egr valfi parçanızı bulabilirsiniz.