• "

    Çıkma Airbag & Oto Airbag

    "
    aramanızda 12612 ilan bulundu.
İlan Detay
Şehir Model Fiyat

Otomobillerde kullanılan airbag yani hava yastığı nasıl çalışır hiç merak ettimizmi !

Öncelikle hava yastığının içeriğinden bahsedelim.

Hava yastığı  denmesinin sebebi  kaza anında airbag'in patlamasıyla oluşan yüksek hava basıncının paraşütçülerin kullandığı bezin havayla dolup şişmesinden dolayı yastık vazifesi görmesinden kaynaklanmaktadır.

Aracınızın çeşitli bölümlerine monte edilen airbag sensörleri sayesinde kazanın geldiği yönden işaret alan sensör ona bağlı çalışan airbag i ateşleyip açılmasını sağlamaktadır.

Peki airbag patladı diyorlar patlama denince bombamı bu ki patlasın dediğinizi duyuyor gibiyim.

Airbaglerin içinde az da olsa patlayıcı madde bulunmaktadır.Bunun oranı çok hassas olarak üretici firmalar tarafından belirlenip uygulanmaktadır.

Airbag içine konulmuş olan bu madde kaza anında sensörden gelen işaretle kıvılcım oluşturup bu toz maddenin patlaması suretiyle yüksek hava basıncı yaratıp hava yastığını havayla şişirmek suretiyle sürücüyü ve yolcuları kazalara karşı korumaktadır.

Airbagler günümüzde otomobillerin her yerinde kullanılmaktadır.

Direksiyon airbagiYolcu airbeği, Koltuk airbeği, Tavan airbeği gibi araç içinde bulunan kişilerin kazalarda koruması amaçlanmaktadır.

Airbaglerin üretici firmanın belirlediği çalışma ömürleride vardır.Bu zamanı geçen airbag lerin değiştirilmesi gerekmektedir.
Aksi halde özelliğini kaybetmiş airbagler çalışmaz vede kazada ciddi yaralanmalar olabilir. Web sitemizde yer alan araba airbag ilanlarından aracınıza uygun orjinal çıkma airbag satın alabilirsiniz.,