EGR Valfi Nedir? EGR Valfi Ne İşe Yarar?

Motor EGR Valfi

Merhaba sevgili okurlar, bugün sizlere motor egr valfi nedir, ne işe yarar, arızası nasıl anlaşılır gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. Egr valfi, modern araçlarda yakıt ve hava sisteminin stabil ve düzenli çalışmasını sağlamak için emme manifolduna monteli elektronik bir parçadır. Söz konusu parça motor kontrol ünitesi (ECU)’nden aldığı verilerle çalışma şekli belirlenir. Bu yazımızda EGR Valfi Ne İşe Yarar, Egr Valfi Nedir gibi sorular için detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

EGR Valfi Nedir?

EGR Valfi, Aracın emme manifoltundan aldığı temiz ve bol oksijenli havanın içerisine, motorun gereksinimine göre egzoz gazı karıştırılmasını sağlayan bir parçadır. Elektronik kontrol ünitesi ve bir valf parçasından oluşmaktadır. Söz Konusu Parçanın Üstlendiği Görevler:

  • Emme manifoltundan emilen havanın eksijen miktarını düşürerek kontrollü yanma sağlar
  • Oksijen miktarı düşen hava Yakıt yanma esnasındaki yüksek ısıyı kontrol altına alır.
  • Normal devirlerde düşük egzoz emilsyon salınımına yardımcı olur
  • Normal kullanımda yakıt tasarrufu sağlar.

EGR Valfi Ne İşe Yarar?

EGR valfi yukarıdaki belirtilen işlemler ile aracın daha stabil çalışmasını, yanma sıcaklıklarının azalmasını, en önemlileri ise egzoz emilsyonunu azaltarak yakıt tasarrufuna yardımcı olmasını sağlamaktadır. EGR valfi elektropnömatik bir valftir. Motor bölmesinde bulunur ve egzoz gazı devridaim işlemine kumanda etmek için kullanılır. EGR Valfi farklı firmaların yaklaşımına göre bazı farklılıklar gösterse de genellikle iki valf ve bir EGR soğutucu ile EGR Sistemini oluştururlar.

EGR Valfi Belli Devirlerde Çalışır

Tam gaz ve yükte sanılanın aksine egr valfi açık değildir. Bunun nedeni performans için daha fazla oksijen ve yakıt gerekeceği için bu gibi durumlarda egr sisteminden emme manifoltuna aktarılan egzoz gazı çok azalır yada tamamen kesilir. EGR Arızası

Egr valfi egzoz sistemi ile direkt olarak bağlantılı olduğu için fazlaca tıkanma sorunları yaşanabilmektedir. Kimi zaman da elektronik valf arızaları da görülebilir. Bu gibi arızalar durumunda aracın çalışma şeklinde belirgin farklılıklar göze çarpacaktır. İlk olarak aracın çalışması değişir. Tekleme ve rölanti bozuklukları görülür Fazla yakıt tüketimi sorunları başlar Sarsıntılı çalışan motorun titreşimi kokpitten dahi hissedilecek noktaya ulaşabilir. Araç hiç Çalışmayabilir, Yanma gerçekleşemeyebilir Aracın performansı düşer. Çekişi hissedilir derecede azalır.

Görüntülenme: 66
Puan:
Oluşturulma Tarihi
14/01/2024 14:29
Güncelleme Tarihi
31/01/2024 15:04