sms ile araç kaza sorgulama tramer

SMS ile Araç Kaza/Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Kısa Mesaj ile Araç Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Sigorta Bilgi Merkezi’nin (SBM) Turkcell, Avea, Vodafone ile anlaşmalı olarak devreye almış olduğu SMS projesi ile kişiler mesaj atarak arabalarının hasar geçmişlerini, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu Turkcell, Avea, Vodafone 5664'e mesaj atarak sorgulayabilirler.

 

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Araç hasar kaydı sorgulamak için “Plaka” veya “Şase Numarası”nı yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi anında cebinize gelsin.

Plaka ile Hasar Geçmişi Sorgulama örneği: 34ABC001

Şase No ile Hasar Geçmişi Sorgulama örneği: HASAR S VF35CWJZE1K515615

 

Hasar sorgulaması yapıldıktan sonra, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bilgi bankasında anlık olarak toplanmakta olan muayene bilgilerinden, son iki kilometre bilgisi, muayene tarihleri ile size ücretsiz ikinci bir mesaj ile gönderilmektedir. Kilometre bilgisinin öğrenilmesi, Plaka kayıtlarının T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sistemlerinde kayıtlı olmasına bağlıdır. 

 

Araç Kaza Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit Tutanağı (KTT) sorgusu yapmak için: KAZA yazın, boşluk bırakın, “Plaka”, “TC Kimlik No” veya "TRAMER İhbar No" yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE üzerinden 5664'e gönderin.  Kazaya karışanların kusur oranları cebinize gelsin.  Bu servis ile kazaya karışanların kusur oranlarını da öğrenebilirsiniz.

“Plaka” ile Kaza Bilgisi Sorgulamak için: KAZA 34ABC001

"TC Kimlik No" ile Kaza Bilgisi Sorgulamak için: KAZA 1000102930

"TRAMER İhbar No" ile Kaza Bilgisi Sorgulamak için: KAZA 10125 

 

 

 

Poliçe Bilgisi Sorgulaması Nasıl Yapılır? 

Trafik ya da kasko poliçenizin yürürlükte olup olmadığını bu hizmet sayesinde öğrenebilirsiniz.  Aynı zamanda poliçenizin ne zaman sona ereceğini ve trafik poliçenize uygulanmış hasarsızlık indirim oranını sorgulamak için: “TRAFIK” ya da “KASKO” yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE üzerinden 5664'e gönderin. Araca ait poliçe bilgileri anında cebinize gelsin.

“Plaka” ile Trafik Poliçesi Sorgulamak için: TRAFIK 34ABC001

“Plaka” ile Kasko Poliçesi Sorgulamak için: KASKO 34ABC001

"Şirket Kodu, Acente No, Poliçe No, Yenileme No" ile Trafik Poliçesi Sorgulamak için: TRAFIK 002 1068 4640566 0

"Şirket Kodu, Acente No, Poliçe No, Yenileme No" ile Kasko Poliçesi Sorgulamak için: KASKO 002 1068 4640566 0

"Şase No" ile Trafik Poliçesi sorgulamak için: TRAFIK S CF6941083022

"Şase No" ile Kasko Poliçesi sorgulamak için: KASKO S CF6941083022 

 

Mağdur Bilgisi Sorgulaması Nasıl Yapılır? 

Trafik kazası mağdurunun hasarı hangi sigorta şirketinden alacağı ve hasar dosya numarasını öğrenmek için: MAGDUR yazın boşluk bırakın, TC Kimlik No'sunu yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664'e gönderin. Hasar işlemlerinizi kolaylıkla izlemenizi sağlayan sigorta ve hasar dosya numara bilgisi cebinize gelsin.

"TC Kimlik No" ile Mağdur Bilgisi Sorgulamak için: MAGDUR 22841250970

 

Tramer Sorgulama İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

 

Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramer sorgulama yapmak için telefonunuz üzerinden hat fark etmeksizin 5664’e TC Kimlik numarası ya da plaka numarası ile SMS atmanız yeterlidir.

Şase No ile Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şase numaranız ile tramer kaydınızı sorgulamak için; HASAR S “Şasi No” yazın ve 5664’e gönderin.

Tramer Kaydı Ne Zaman ve Neden Sorgulanır?

Tramer kayırları yeni bir araç alınacağı zaman aracın durumunu ölçümlemek adına yapılan bir sorgulama durumudur. Aracın orijinal kilometresi, hasar kaydı gibi bilgiler sorgulanabilir.

 

Yasal Uyarı:

  • Hasar Geçmişi Sorgulama hizmetiyle sunulan hasar bilgileri, 2003 yılından itibaren sigorta şirketleri tarafından yapılan kasko ve trafik sigortası hasar ödemeleri ile sınırlıdır.  Hasar bilgileri bir defaya mahsus cam hasar ödemelerini içermemektedir.
  • Kaza sorgulama hizmetinde trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit tutanağı (KTT) bilgileri esas alınmıştır.  Polis ve jandarma tarafından tutulmuş kaza bilgisi kayıtları bu hizmet kapsamında yer almamaktadır.
  • Sunulan bilgiler, tamamen SBM’ye gönderilen sigorta şirketlerinin kayıtlarına dayanmaktadır.  Bu bilgilere dayanarak yapılacak ticari işlemlerin sorumluluğu SBM’ye ait değildir.