• Şanzıman Çıkma Parça Fiyatları

    aramanızda 15334 ilan bulundu.
İlan Detay
Şehir Model Fiyat

Şanzıman  

Şanzıman (Transmision), motordan gelen dairesel hareketi, prizdirek üzerinde yer alan baskı balata kavraması ile aracın hareket etmesini sağlayan dişli kutusudur.
Şanzımanın genel yapısı içerisinde yer alan grup dişlisi ve bu grup dişli üzerinde çalışan vites dişlilerinin hareketi sayesinde aracın hızlanması yada yavaşlaması (Motor Freni) şeklindedir.
Bu hareket esnasında da km okuyucusu olarak tanımlanan parça sistemide ki hareketi aracın km saat ekranına ileterek aracın km si sayılmaktadır.
Şanzımana hareket veren yani vites geçişlerini sağlayan yapılar ise genellikle vitez topuzu, şanzıman teli, şanzıman robotu vb gibi sürücünün hareketi ile iletilmektedir.
Yetersiz yağlama, baskı balata aşınması, hava şartları, kullanıcı hataları sonucunda vites geçişlerinde ses çıkarması gibi arızalar baş göstermektedir.
Sıfır şanzıman çok maliyetli olduğundan tüketiciler 2 El, çıkma yada revizyonlu şanzıman teminine giderek daha ucuza parça temini yapabilmektedirler.
Şanızman tamiri de çözüm olmakla beraber bu konuda işi iyi bilen uzmanlaşmış ustalar tarafından arıza giderilebilmektedir.
2 el çıkma şanzıman temini ise hurda araçlardan sökülen şanzımalarını satan oto çıkmacı firmalarından temin edilmektedir.