• "

    Distribütör Çıkma

    "
    aramanızda 436 ilan bulundu.
  • Çıkma Parça, Arama
  • Adres
Ara
İlan Detay
Şehir Model Fiyat

Çıkma Distiribütör

Distribütör kam milinden hareket alan bir mil , mil üzerine yataklandırılmış gövde, gövde içerisinde distribütör tablası,tabla üzerinde kesiciler (platinler) tevzi makarası (akım dağıtıcı) ,distribütör kapağı ve kapağı gövdeye tespit eden mandal veya tespit civatalarından oluşur.

 

Distribütörün Çalışması:

Distribütör mili genellikle hareketini, yağ pompasından alır. Bazende, mil ucuna tespit edilmiş bir helisel dişli ile doğrudan doğruya mil, kam milinden hareket aldığı gibi, yine bazı motorlarda , bir ara mili ve bu mil üzerinde bulunan helisel dişli, kam milinden hareket alır ve iki ucunun bir tarafı ile yağ pompasını, bir tarafı ile de distribütörü çalıştırır. Distribütör milinin diğer ucunda (gövde içinde kalan) motorun silindir sayısı kadar kam (set,köşe) bulunur. Bu kamlar kesici (platinler) fiberi ile karşılaştıkça birinci devre (primer) akımı kesilir. Kam kesici fiberini aşınca devre tekrar kapatılır. Böylece; motor çalıştığı sürece birinci devre akımı devamlı,kesilir ve birleştirilir. Kesiciler, mil kamı tarafından birbirinden ayrıldığı anda, yukarıda açıkladığımız gibi ikinci devrede (sekonder) akım doğar. Distribütör gövdesi içerisinde, mile tespit edilmiş avans ağırlıkları bulunur, bu ağırlıkların üzerinde tabla ve tabla üzerinde de kesiciler (platinler) yataklandırılmıştır.

 

Avans Düzeni

Dört zamanlı motorların çalışma prensiplerini açıklarken görüldüğü gibi, sıkıştırma zamanının sonuna doğru, piston Ü.Ö.N. ya gelmeden önce karışım ateşlenir. Çünkü; karışımın yanması ani değildir. Aslında ani olması da istenmez. Piston Ü.Ö.N. yı 10 derece- 15 derece geçince karışımın tamamen yanması istenir. Böyle bir yanma, yanma sonu basıncından en fazla yararlanmayı sağlar. Ateşleme avansı verilirken kullanılan yakıtın, cinci, sıkıştırma oranı, yanma odası yapım şekli ve motorun birim zamandaki hızı dikkate alınır.

Motor, rölanti dediğimiz düşük devirle çalışırken, distribütör gövdesini, tevzi makarasının(dağıtıcının) dönüş yönünün aksi tarafına doğru çevirmekle avans verilir. Başka bir anlatımla Piston Ü.Ö.N ya gelmeden kesiciler (platinler) açılmış olur. Motor düşük devirde çalışırken, distribütör gövdesini tevzi makarasının dönüş yönünün aksi tarafına çevirmekle verilen avansa , sabit avans denir. Böylece, gövdeye bağlı olan tabla ve tabla üzerinde bulunan kesiciler, mil kamına yaklaşmış olacağından, silindirde ateşleme biraz öne alınmış olur.

Bu şekilde verilen avans, yüksek devirlerde yeterli olmaz. Çünkü motorun devir sayısı arttıkça, ateşlemenin daha önce başlaması, yani avansın çoğaltılması zorunludur. Bunun yerine getirilebilmesi ise, distribütörde otomatik olarak çalışacak avans verme düzenleri ile olur. Bu amaçla; distribütörlerde iki tür avans verme düzeni bulunur.

 

Mekanik Avans Düzeni

Bu tip avans düzeni, distribütör miline bağlanmış olan ağırlıkların, merkezkaç kuvvet etkisi ile açılıp kapanması nedeni ile çalışır. Avans ağırlıkları, bir taraftan oynak şekilde pimlerle distribütör tablasına, diğer taraftan da yaylarla avans kamına başlanmıştır. Mil dönmeye başlayınca, merkezkaç kuvvet etkisi ile yayların kuvveti yenilenerek ağırlıklar dışa doğru açılacaktır. Ağırlıkların dışa doğru açılması ile tablaya bağlı olduğundan daha erken olarak kam tarafından açılır ve bunun sonucu olarak gerekli olan avans otomatik olarak verilir.

 

Vakum Avans Düzeni 

Vakum avans düzeni, emme manifoldu vakumundan yararlanarak çalışır. Açık hava basıncı tarafından bir kol ile distribütör tablasına bağlanmıştır. Vakum borusu tarafında bir yay bulunur. Bu yay relanti çalışma durumlarında, diyaframı açık hava basıncı tarafına doğru iter. Manifoldlarda vakum artınca, yayın basıncı yenilerek diyafram vakum borusu tarafına doğru çöker. Böylece vakum çekme kolu tablayı çevirerek, kesicilerin açılmasını öne alır ve ateşleme avansını çoğaltır. Motor devir sayısına göre, manifold vakumu değiştikçe, avans değeri de değişir. Genellikle motorlarda vakum avans düzeni ile mekanik avans birlikte çalışır.Düşük devirlerde vakum avans düzeni ,yüksek devirlerde mekanik avans düzeni çalışarak, motorun ateşleme avansı istenildiği gibi ayarlanır. Bazı motorlarda yalnız vakum avans düzeni bulunur. Böyle olanlara tam vakumlu avans denir.

Günümüz araç motorlarında elektronik sistemler sayesinde distribütörler kullanılmamaktadır.
Sıfır parça imalatı da yapılmadığı için aracına parça alacak olanlar kişiler çıkma motor parçaları satan oto çıkmacı diye adlandırılan oto çıkma parça satan firmalardan çıkma parça satın alabilirler.